Klasszikus mesterművek a 23. Filmtettfeszten
A Filmtettfeszt idei kínálatából sem hiányozhatnak a legendás filmklasszikusok: idén a Magyar mesterművek válogatás sorsdöntő forradalmak filmes feldolgozásaiból állt össze. A filmeket Kolozsváron kívül a filmszemle több másik helyszínén is vetítjük.
A Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle Magyar mesterművek című sorozata a fesztivál nyitófilmjén, a 20 éves Kontrollon kívül az alábbi alkotásokból állt össze:
- Sándor Pál: Szerencsés Dániel
- Gárdos Péter: Szamárköhögés
- Lugossy László: Szirmok, virágok, koszorúk
Az 1956-os forradalom emlékére: Szerencsés Dániel
1956 decemberében Szerencsés Dániel és barátja, Angeli Gyuri úgy dönt, hogy elhagyja Magyarországot. Dániel a Bécsbe távozó szerelme után siet, Gyurinak pedig menekülnie kell, mert a forradalom alatt részt vett az utcai harcokban. El is jutnak a nyugati határig, ahol egy szállodában kell megvárniuk a teherautót, amely átviszi őket Ausztriába. A menekülőkkel telezsúfolt szállóban még utoljára feltehetik maguknak a kérdést: menni vagy maradni?
A Mezei András azonos című kisregénye alapján készült Szerencsés Dániel nem a harcokról, hanem a forradalom utóhatásáról és az azt követő emigrációs hullámról szól. A könyvből csak a nevek és az alapszituáció maradt meg, és a forgatókönyvet folyamatosan átírták a forgatáson. A film ugyanakkor rendezője, Sándor Pál személyes vallomása is: ’56 decemberében ő is ott állt a Keleti pályaudvaron a Bécsbe készülő tömegben, de végül nem szállt vonatra – filmjével azt próbálta megfogalmazni, hogy miért.
A Szerencsés Dániel a 80-as évek puha diktatúrájában készült, amikor az '56-os forradalom már nem volt annyira érzékeny téma, mint a 60-as években. Mégis fél évig be volt tiltva, mert az elfogadó bizottság több kifogást is emelt ellene: egyik főhőse forradalmár, a fiúk heccelik a Magyarországon állomásozó orosz katonákat, és a film végén a vonat berohan egy alagútba, amit a Kádár-korszak kritikájaként értelmezhető.
A Szerencsés Dánielt végül 1983-ban mutatták be. Cannes-ban a nemzetközi filmkritikusok kedvence lett, a Magyar Filmszemlén elvitte a fődíjat, a magyar kritikusok pedig Bodrogi Gyula alakítását díjazták. Az elismeréssel megnyitotta az utat a 80-as évek 1956-ról szóló vagy a forradalmat érintő filmjei, többek közt a Szamárköhögés előtt.
A Szerencsés Dániel kolozsvári vetítésén részt vesz a főszerepet alakító Rudolf Péter.
Vetítés a Filmtettfeszten:
október 4., szerda, 18:30, Művész / Arta mozi, Kolozsvár
Az 1956-os forradalom emlékére: Szamárköhögés
A forradalom kitörésekor hihetetlenül izgalmas időszak köszönt be két gyerek életébe. Nem kell iskolába menniük, a felnőttek pedig megbolondulnak: a papa megpofoz valakit, pizsamában szteppel, és levelet fogalmaz Hruscsovnak, a nagymama pedig átlőtt kenyérrel tér haza.
Gárdos Péter és Osvát András a saját, valamint a baráti társaságuk gyerekkori, '56-os emlékeit írta filmmé. Ez a film nem a hősökről szól, hanem azokról az esetlen, félős kispolgárokról, akik a lakásukban begubózva, a rádióra tapadva élték át a forradalmat. Olyan kesernyés humorral, a három együtt élő generáció civódásaira koncentrálva mesél, hogy a Szamárköhögés kapcsán sokan Woody Allent emlegették.
Egyik kritikusa ezt írta róla: „1956-ról tudomásom szerint nem készült még olyan műalkotás, amelyen könnyesre kacagtuk volna magunkat. A Szamárköhögés a »téma« első, meglehetősen mulatságos földolgozása, ami többek között jelzi, hogy egy új nemzedék számára a korszak történelmi távlatba került.” Újszerűnek hatott a gyermeki szemszög is, hogy Gárdos felnövéstörténetként tekintett a forradalomra, ami szimbolikusan eltörölte a fiatalok naiv ártatlanságát.
A korabeli kritika egyébként kifogásolta, hogy az '56-os témához nem illik a szatirikus hangvétel, és a viccek takarásában sokan nem látták meg a film mélységeit. Nemzetközi fogadtatása jóval pozitívabb volt – díjazták Chicagóban, Montréalban, Frankfurtban és a portugáliai Setúbalban –, és idővel elnyerte helyét a magyar filmtörténet klasszikusai között is.
A Szamárköhögés kolozsvári vetítésén részt vesz a film rendezője, Gárdos Péter.
Vetítések a Filmtettfeszten:
október 7., szombat, 16:00, Művész Mozi by Cityplex, Sepsiszentgyörgy
október 7., szombat, 18:30, Győzelem / Victoria mozi, Kolozsvár
Az 1848–49-es szabadságharc emlékére: Szirmok, virágok, koszorúk
A szabadságharc bukása után a volt honvédtisztek – köztük Majláth Ferenc huszárfőhadnagy – büntetőszázadokban szolgálnak. Két év után, a család közbenjárására leszerelik, ám a főhadnagy mély depresszióba süllyed. Képtelen megalkudni, nem akarja az osztrák udvart szolgálni. Egy keresztelő mintha kizökkentené apátiájából, ráadásul felbukkan az Ezredes, Kossuth állítólagos titkos ügynöke. Egész éjjel az ellenállást, az új forradalmat tervezgetik, ám reggelre eltűnik, mint egy látomás.
Lugossy László filmje úgy állít emléket az 1848-as forradalomnak, hogy közben saját koráról és 1956-ról is beszél, és a levert forradalmak után felmerülő erkölcsi dilemmákat taglalja. Ravasz kettős nyelvezettel csúszott át a cenzúrán, és fojtóan sötét, levegőtlen szobákba, ábrándos gyertyafények közé vonta szereplőit, hogy érzékeltesse, mennyire beszűkül a lázadók élete egy forradalom leverése után.
Lugossy László valós alakokról mintázta a szereplőket, az Ezredest például Makk József tüzérezredesről, aki a szabadságharc után Kossuth Lajos jóváhagyásával próbált felkelést szervezni Erdélyben, de hamar elfogták. A filmet nem tudták Magyarországon leforgatni, mert itt nagyon rossz állapotban voltak a kastélyok, így végül a morvaországi Lisice vadászkastélyt választották helyszínnek.
A Szirmok, virágok, koszorúk Ezüst Medvét nyert az 1985-ös Berlinalén, egy évvel később a magyar filmkritikusok nagydíját is elvitte. Stanley Kubrick is rajongott érte: annyira tetszett neki film képi világa, hogy felkérte Ragályi Elemér operatőrt egy általa tervezett – de végül meg nem valósult – második világháborús film fényképezésére.
Vetítések a Filmtettfeszten:
október 6., péntek, 15:00, Győzelem / Victoria mozi, Kolozsvár
október 6., péntek, 19:00, Salamon Ernő Gimnázium, Gyergyószentmiklós
október 6., péntek, 19:00, Kovásznai Művelődési Központ, Kovászna
október 6., péntek, 20:00, Cinema Csíki Mozi, Csíkszereda
október 6., péntek, 20:00, Polgármesteri Hivatal (Szent István terem), Székelyudvarhely
október 6., péntek, 21:00, Partiumi Keresztény Egyetem (amfiteátrum), Nagyvárad
október 7., szombat, 20:00, Iparosotthon, Szatmárnémeti